22

1396/04/

دستگاه‌های خود ترمیم شونده و انعطاف‌پذیر برای برداشت انرژی از گرمای بدن

دستگاه های پوشیدنی الکترونیک شروع به ذخیره سازی انرژی باتری با جمع آوری یک منبع انرژی نموده که درست در زیر آنها قرار گرفته اند، یعنی گرمای بدن انسان. اما درحالیکه دستگاه های پوشیدنی این روزها بسیار راحت تر شده اند، در جذب گرمای بدن با کارایی لازم عمل نمی کنند. اکنون گروهی از دانشگاه ایالت کارولینای شمالی اقدام به توسعه ی سیستمی نموده که از مولفه های فلز مایع استفاده کرده و به این ترکیب انعطاف پذیر، کارآمد و حتی خود ترمیمی شده است. با ما در بهترین ها در زمین همراه باشید.

دستگاه های ترموالکتریک (برداشت گرما) در تمامی شکل های فیزیکی عرضه شده اند ازجمله ساعت های هوشمند، دستبند، تکه های تی -شرت، جیب و چراغ قوه. دستگاه های سخت تر و سنگین تر معمولا بهتر از دستگاه های با انعطاف بالاتر عمل می کنند اما دستگاه انعطاف پذیرتر دارای مزیت قابلیت تماس با سطح بیشتر پوست و همچنین راحتی بیشتر برای پوشنده هستند.

مهمت اوزتورک، نویسنده ی این تحقیق گفته است: «ما می خواستیم یک برداشت کننده ی ترموالکتریک انعطاف پذیر طراحی کنیم که در بخش کیفیت مواد دستگاه های مقاوم کوتاهی نکرده باشد و در عین حال کارایی مشابه یا بهتری ارائه نماید.»

به این ترتیب گروه NC به طراحی یک دستگاه ترموالکتریک انعطاف پذیر با کارایی یک سیستم مقاوم روی آورده و از مواد فعال مشابه استفاده کردند. برای اتصال بخش های عناصر ترموالکتریک، این گروه آنها را بر روی یک ترکیب فلزی مایع ایمن و رایج با نام EGaln که از گالیم و ایندیوم ساخته شده، تثبیت کردند. این آلیاژ دارای مقاومت الکترونیکی بسیار کمی بوده که آن را در تولید انرژی کارآمدتر می سازد و این یکی دیگر از مزایای آن به شمار می رود.

اوزتورک گفته است: «استفاده از فلز مایع همچنین یک تابع خود ترمیمی را نیز به محصول ما افزوده است. اگر یک اتصال شکسته شود، فلز مایع به منظور بازیابی کارایی دوباره ی دستگاه مجددا متصل خواهد شد. دستگاه های مقاوم قادر به ترمیم خود نیستند.»

در گام بعدی این گروه در پی بهبود کارایی با دستکار مواد و روش ها بوده تا بخش هایی را که منجر به انتشار انرژی می شون، حذف کنند. مقاله ی این گروه در ژورنال Applied Energy. منتشر شده است.

 

منبع : newatlas
textsms

ارسال دیدگاه :


  • هفت + دو
forum

دیدگاه ها ( 0 )